Konkurs na plakat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konkurs organizowany przez Fundację Służba Niepodległej i Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza ma charakter otwarty, mogą w nim uczestniczyć autorzy wszystkich płci, nacji, profesji i generacji. Prace (w formie elektronicznej) należy nadsyłać na adres wskazany w regulaminie do dnia 15 lutego. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe i rzeczowe.

Więcej informacji i regulamin na stronie:

Konkurs na plakat

IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych

Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy poinformować, iż 5 stycznia 2017 roku, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy, oficjalnie rozpoczął się IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych, organizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Pileckiego.

Cele Konkursu, do uczestnictwa w którym chcielibyśmy wszystkich serdecznie zachęcić, to:

  • Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
  • Kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej.
  • Budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego.
  • Pogłębienie wiedzy historycznej.
  • Doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji w różnych źródłach.
  • Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944-1963.
  • Zachęcenie młodych twórców do doskonalenia umiejętności plastycznych.
  • Popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej.

Poniżej plakat informacyjny a pod linkiem REGULAMIN IV Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych oraz Karta uczestnictwa w Konkursie o Żołnierzach Wyklętych

 

Uroczystość podsumowania konkursu historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”

4 stycznia 2017 roku, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, odbyła się powtórna uroczystość podsumowania konkursu historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości” wraz z wręczeniem nagród Laureatom, którzy nie mogli być obecni podczas Gali w Zielonce.

W uroczystości uczestniczył Minister SWiA Mariusz Błaszczak.

W Ministerstwie nagrody zostały odebrane m.in. przez Laureatów z Niska, Kornego, Włocławka, Słupska, Radzymina, Wileńszczyzny, Niemiec, Stanów Zjednoczonych.

Prezentujemy relację fotograficzną z wydarzenia.

 

Wyniki II Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920, w obronie granic i niepodległości”

20 grudnia 2016 roku, w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce, miała miejsce uroczystość ogłoszenia wyników i nagrodzenia laureatów II Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”, organizowanego przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

Uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom i wyróżnionym, wpisująca się cykl konkursowy „Odkrywamy naszą historię”, zgromadziła wielu znakomitych, zaproszonych gości a przede wszystkim liczne grono młodzieży zainteresowanej tematyką patriotyczną i artystyczną.

Poniżej prezentujemy oficjalne wyniki konkursu oraz fotorelację z wydarzenia. Obok również nagrodzone filmy.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję uczestnikom za wspaniały nakład pracy, poniesiony w przygotowanie prac artystycznych, wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w pomoc i bezpośrednią realizację tego przedsięwzięcia.

Kolejna edycja konkursu wzbudziła bardzo duże zainteresowanie młodzieży i ich opiekunów, wydarzenie ma już rangę międzynarodowego a nadsyłane prace jak zwykle prezentują wysoki poziom artystyczny i coraz ciekawszą formę i technikę wykonania.

Do zobaczenia przy okazji następnego wydarzenia o tematyce patriotycznej i historycznej.

Bogdan Grzenkowicz, Przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KL. I – III
PRACA PLASTYCZNA „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920 W OBRONIE GRANIC I NIEPODLEGŁOŚCI”
NAGRODZENI
1. Nicola Rolbiecka Szkoła podstawowa w Kornem im. Rotmistrza Witolda Pileckiego
2. Adam Majewski Szkoła Podstawowa nr 84 w Warszawie
3. Eleni Lyra Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Atenach z siedzibą z Thirze (Grecja)
WYRÓŻNIENIA
1. Milena Giliant Szkoła Podstawowa w Kiwiszkach (Wileńszczyzna) Litwa
2. Karolis Stankiawiczius Szkoła Podstawowa w Kiwiszkach (Wileńszczyzna) Litwa
3. Kamila Sinkiewicz Szkoła Podstawowa w Kiwiszkach (Wileńszczyzna) Litwa

KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KL. IV – VI
PRACA PLASTYCZNA: „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920 W OBRONIE GRANIC I NIEPODLEGŁOŚCI”
NAGRODZENI
1. Amelia Julia Ząbczyk Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Kobyłce
2. Martyna Adamczyk Szkoła Podstawowa nr 3 w Słupsku
3. Fryderyk Wardakowski Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie
WYRÓŻNIENIA
1. Karolina Domańska Szkoła Podstawowa nr 3 w Słupsku
2. Aleksandra Pakuła Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie
3. Oskar Sochacki Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie
4. Oskar Siergiejuk Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku (USA)
5. Jan Staehle Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Monachium z siedzibą w Remseck (Niemcy)

KATEGORIA SZKOŁY GIMNAZJALNE
KOMIKS: „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920 W OBRONIE GRANIC I NIEPODLEGŁOŚCI”
NAGRODZENI
1. Cezary Świerczewski Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich w Radzyminie
2. Julia Pietrzyk Gimnazjum nr 2 w Nisku
3. Łukasz Delekta Gimnazjum nr 2 w Nisku
WYRÓŻNIENIA
1. Maja Myszkowska Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich w Radzyminie
2. Oliwia Jakubiak Zespół Szkół w Słupnie
3. Kinga Dzięgiel Gimnazjum im. Bohaterów Września w Szczucinie
4. Weronika Kapczyńska Gimnazjum nr 2 w Słupsku

KATEGORIA SZKOŁY GIMNAZJALNE
POEZJA: „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920 W OBRONIE GRANIC I NIEPODLEGŁOŚCI”
NAGRODZENI
1. Maria Staehle Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Monachium z siedzibą w Remseck (Niemcy)
2. Jakub Piwowarski Gimnazjum nr 1Miejski Zespół Szkół nr 5 w Krośnie
3. Oliwia Szatkowska Zespół Szkół w Słupnie
WYRÓŻNIENIA
1. Weronika Nierzwicka Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
2. Veronika Mroziak Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
3. Lena Lewicka Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
4. Anastasia Wysocka Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
5. Ignacy Ogórek Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
6. Jeremi Wasąg Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
7. Szymon Sornat Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
8. Anna Baranowska Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
9. Wiolett Jóśk Gimnazjum w Zespole Szkół w Słupnie
10. Katarzyna Stopyra Gimnazjum nr 2 w Nisku

KATEGORIA SZKOŁY PONAD GIMNAZJALNE
PLAKAT: „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920 W OBRONIE GRANIC I NIEPODLEGŁOŚCI”
NAGRODZENI
1. Aleksandra Ogrodowicz Prywatna Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych we Włocławku
2. Zuzanna Nowak Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
3. Marta Pieczonka Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu
WYRÓŹNIENIA
1. Katarzyna Tumulska Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

KATEGORIA SZKOŁY PONAD GIMNAZJALNE
FILM: „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920
W OBRONIE GRANIC I NIEPODLEGŁOŚCI”
NAGRODZENI
1. Michael Pleskot Mee Szkolny Punkt Konsultacyjny w Waterford (Irlandia)
2. Kamila Czarnecka Natalia Chruślińska Adrian Kaszczak Adrian Jesionbiewicz Paweł Niemalec Wojciech Targański Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
3. Karolina Wołodko Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie (Litwa)
WYRÓŻNIENIA
1. Sebastian Wrzochol Liceum Ogólnokształcące w Komornicy
2. Karolina Otławska Liceum Ogólnokształcące w Komornicy

II Konkurs Historyczny „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 – w obronie granic i niepodległości”

Dnia 12 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce odbyło się spotkanie komisji konkursowej oceniającej prace uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponad gimnazjalnych z całej Polski, Wileńszczyzny, Grecji, Irlandii, Włoch, Anglii, Niemiec, Ukrainy, USA.

II Konkurs Historyczny „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości” V Konkurs „Odkrywamy naszą historię” został zorganizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Skład Komisji Konkursowej:

1. Kamila Czacharowska – nauczyciel, 2. Zdzisława Ludwiniak – Akademia Sztuk Pięknych, 3. Wojciech Boberski – Polska Akademia Nauk , 4. Bożena Nasiłowska – nauczyciel, 5. Mirosław Widlicki – członek Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 6. Andrzej Wojciechowski – Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łochów „Rajski Ptak”, 7. Bogdan Grzenkowicz – Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Komisja konkursowa poprzez głosowanie wybrała zwycięzców w sześciu kategoriach.

Uroczysta Gala odbędzie się 20 grudnia 2016 roku o godzinie 11:00 w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce przy ul. Inżynierskiej 1.

Wyniki Konkursu będą ogłoszone oficjalnie do 29 grudnia 2016 r. na stronie organizatora http://komitet-pamieci-pileckiego.com/

Bogdan Grzenkowicz, przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

1-plakat-1919-1920

Spotkanie Opłatkowe 2016

10 grudnia 2016 roku, w Bibliotece Miejskiej w Wołominie, przy wigilijnym stole spotkali się weterani Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” oraz członkowie i sympatycy Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, z jego Przewodniczącym Bogdanem Grzenkowiczem.

Obecni byli m.in. mjr. Edmund Muszyński ps. „Krzemień”- prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Warszawa – Wschód oraz Mirosław Widlicki, przewodniczący środowisk „Rajski Ptak”.

sam_374920161210_112801

sam_3747

sam_3761sam_373720161210_112837sam_3742sam_3734

Konferencja w Sejmie „Witold Pilecki – postać niezwykła”

18 listopada 2016 roku, w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, odbyła się w Sejmie konferencja poświęcona bohaterskiemu Rotmistrzowi.

Konferencji towarzyszyła wystawa prac, które zwyciężyły w międzynarodowym konkursie na plakat „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”.

Patronat honorowy nad projektem „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” objął prezydent Andrzej Duda.

Konferencja Witold Pilecki - postać niezwykłaŹródło: W Polityce/Historia

Trwa II Konkurs Historyczny „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920, w obronie granic i niepodległości”

1-plakat-1919-1920

Przedmiotem Konkursu jest przygotowanie pracy plastycznej na temat „Wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 – w obronie granic i niepodległości”

Tematem pracy poetyckiej, pracy pisemnej może być postać wybranego dowódcy, żołnierza.

Praca może również dotyczyć wybranego wydarzenia: bitwy, konspiracji, zagadnień  technicznych lub społecznych związanych z ich działalnością.

Miejsce składania prac:                                                                             Zespół Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce, ul. Inżynierska 1

Zakończenie konkursu: 30 listopada  2016 r.                                    Rozstrzygnięcie  Konkursu – 20 grudnia 2016 r. godz. 11.00

Wyniki Konkursu będą ogłoszone oficjalnie do 29 grudnia 2016 r. na stronie organizatora http://komitet-pamieci-pileckiego.com/

Więcej szczegółów oraz Karta Uczestnictwa w zakładce:

Regulamin II Konkursu Historycznego Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2016 roku, w podwarszawskiej Kobyłce, przedstawiciele Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego wzięli udział w obchodach 98 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości .

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez księdza Prałata Jana Andrzejewskiego w intencji Ojczyzny, następnie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny i złożyli wieńce na grobach Obrońców Ojczyzny z 1920 roku.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych, organizacji i stowarzyszeń, partii politycznych a przede wszystkim licznie zgromadzeni mieszkańcy Kobyłki.

Z ramienia Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, wieńce złożyli:
– w imieniu posła na Sejm RP Mariusza Błaszczaka – Przewodniczący Bogdan Grzenkowicz,
– w imieniu Komitetu: Anna Lewczuk, Jacek Lewczuk i Jerzy Abramowicz.

 

sam_3693sam_3695sam_3722sam_3699sam_3711sam_3715sam_3716