Bitwa Warszawska – 101 rocznica

Zdzisław Jasiński, Public domain, via Wikimedia Commons

W dniach 13–15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
15 sierpnia to jednocześnie Święto Wojska Polskiego.
W sobotę 14 sierpnia, przedstawiciele Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce, złożą wiązanki kwiatów na zbiorowej mogile Żołnierzy 47 Pułku Strzelców Kresowych poległych w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 roku pod Ossowem, spoczywających na cmentarzy parafialnym w Kobyłce.
W 101. rocznicę zwycięskiej dla Polaków bitwy o godz. 12.30 na błoniach Ossowa Starostwo Powiatowe w Wołominie zorganizuje rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej.
Wydarzenia upamiętniające Bitwę Warszawską odbędą się w całym kraju.
Z okazji rocznicy bitwy Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z instytucjami współpracującymi, przygotowało prawie 100 wydarzeń kulturalnych, w tym wystawy, warsztaty, pokazy teatralne i filmowe.
Wśród nich:
– warsztaty rodzinne na terenie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, z prezentacją 1 Brygady Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki,
– w Teatrze Dramatycznym w Warszawie będzie można obejrzeć musicalowy portret jednego z ojców niepodległości Ignacego Paderewskiego,
– w warszawskich Łazienkach Królewskich w dniach 14-19 sierpnia odbędą się pokazy VR filmu „Wiktoria 1920”. Film „Wiktora 1920”, zrealizowany w technologii Cinematic VR, przypomina, z jakimi przeciwnościami musieli mierzyć się polscy żołnierze i wywiadowcy, ale też pokaże, co mogło wpłynąć na wyniki bitwy.
– w sobotę wieczorem, o godz. 21, na dziedzińcu Stajni Kubickiego w Łazienkach Królewskich odbędzie się pokaz filmu „Ułan księcia Józefa”.
– niedzielne spacery po Sulejówku z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz i wolontariuszami muzeum,
– piknik organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej „Zostań Żołnierzem” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie,
– „Wspólne śpiewanie pieśni 1920″na Placu Piłsudskiego,
– tematyczne wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
– piknik rodzinny w Piotrkowie Trybunalskim w wystawą plenerową Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim „Trudne Drogi do Niepodległości”,
– piknik militarny w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim,
Na antenach Telewizji Polskiej obejrzeć będzie można poświęcone rocznicy dokumenty, reportaże, filmy. Specjalne audycje tematyczne przygotowały Polskie Radio i Radio dla Ciebie.
https://niezalezna.pl/407247-seria-wydarzen-kulturalnych-upamietni-101-rocznice-bitwy-warszawskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *