Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To wyjątkowe święto ustanowił w 2010 roku śp. prof. Lech Kaczyński, Prezydent RP. Dzięki tej cennej inicjatywie każdego roku przywołujemy pamięć o bohaterach, bez których determinacji, niezłomnej woli i oddania nie byłoby dzisiaj suwerennej, prawdziwie wolnej, niepodległej Polski – mówi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w przesłaniu przygotowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Ich nierówna, heroiczna walka, za którą wielu z nich zapłaciło życiem, jest dla nas, Ich spadkobierców, wzorem patriotyzmu najwyższej próby – mówi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w przesłaniu przygotowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Szef MON przypomniał, że naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Upowszechniać wiedzę o znaczeniu Ich heroicznych postaw, a także dbać o wciąż odkrywane miejsca pochówku.
Żołnierze Wojska Polskiego od początku włączyli się w proces przywracania Żołnierzom Niezłomnym należnego Im miejsca w polskiej historii. Wiele jednostek wojskowych na swoich patronów wybrało właśnie wyklętych w tamtym czasie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Pamiętajmy o naszych Bohaterach! Zasłużyli na naszą pamięć i naszą wdzięczność. Chwała Bohaterom! – podkreślił szef MON

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.
Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

W niedzielę 28 lutego 2021 roku, w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce, odprawiona została Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Po Mszy, pod Pomnikiem Bohaterów Narodowych na Placu 15 Sierpnia, zostały złożone kwiaty.
Wiązanki złożyli:
– w imieniu Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego: Przewodniczący Bogdan Grzenkowicz, Marzena Rusiniak i Janusz Krystosiak.
– w imieniu Rady Miejskiej w Kobyłce: Przewodniczący Konrad Kostrzewa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *