Pierwszy Pomnik Rotmistrza Pileckiego w Warszawie

W 116 rocznicę urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, autora raportów o Holocauście, odsłonięto w Warszawie pomnik Bohatera.

Wzniesiony z inicjatywy stowarzyszenia „Młodzi dla Polski” pomnik stanął na pasie zieleni przy Alei Wojska Polskiego, u zbiegu z ulicą Bitwy pod Rokitną, niedaleko kamienicy o numerze 40, w której Rotmistrz Pilecki pozwolił się pojmać Niemcom. 19 września 1940 roku, trafił stąd trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

„Pomnik uzyskał lokalizację symboliczną, która z tego powodu otrzymała poparcie zarówno rodziny, jak i wszystkich radnych Warszawy”.

Rotmistrz Pilecki jest z losami Warszawy nierozerwalnie związany. Brał udział w powstaniu warszawskim, w drugiej konspiracji po zakończeniu II Wojny Światowej. Tutaj został pojmany przez UB, torturowany w więzieniu na Rakowieckiej, skazany na śmierć przez stalinowski sąd, zamordowany strzałem w tył głowy” – powiedział przedstawiciel stowarzyszenia „Młodzi dla Polski” Mateusz Parys podczas spotkania z dziennikarzami.

W uroczystościach udział wzięli m.in. członkowie rodziny rtm. Witolda Pileckiego – córka Zofia Pilecka-Optułowicz, syn Andrzej Pilecki, wnuczki i prawnukowie, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Wicepremier Mateusz Morawiecki, z-ca szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów m.in. w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

W imieniu Marszałka Senatu RP, wieniec złożył senator i wiceprzewodniczący senackiej Komisji Nauki Edukacji i Sportu prof. Jan Żaryn.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 r. w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Pilecki był więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Tworzył raporty o Holokauście. Pośmiertnie, w 2006 roku otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

Foto: Adam Makowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *