Przesunięcie terminu składania prac do 29 kwietnia 2020 – Konkurs o Żołnierzach Wyklętych

Szanowni Państwo,

Przyszło żyć nam w nowej rzeczywistości, pandemia dotknęła cały świat. Nie mamy wpływu na wiele spraw. W sposób ograniczony wprawdzie, ale jednak na zdrowie nasze, mamy wpływ. Ograniczmy wychodzenie z domów, kontakty w większych skupiskach ludzi. Dbajmy o siebie. Głęboko wierzę, że wspólnie przejdziemy przez ten trudny okres.

Dziś w okresie niepokoju i zagubienia, warto przypomnieć sobie słowa Rotmistrza Witolda Pileckiego. „Kup koniecznie książkę Tomasza á Kempis ‚O naśladowaniu Chrystusa’ i czytaj dzieciom fragmenty. To ci da siłę” – powiedział żonie skazany w 1948 r. na śmierć Rotmistrz Witold Pilecki. To przesłanie, swego rodzaju testament, jaki pozostawił nie tylko rodzinie, ale też nam wszystkim.

Rotmistrz, po okresie wojennej epopei, którą przeszedł zwycięsko, mógł powiedzieć, tak samo jak Joanna D′Arc, w czasie swych wielkich zwycięstw militarnych nad Anglikami, okupantami jej Ojczyzny: „Nie lękam się niczego, oprócz zdrady”. W więzieniu, podczas tortur, żadnego z nich nie opuściła nadzieja chrześcijańska. Ją spalono żywcem na stosie, on został – już półżywy w wyniku „przesłuchań” – zamordowany strzałem w tył głowy z broni ubeckiego kata. 

W związku z panującą pandemią przesunąłem termin nadsyłania prac do 29 kwietnia. Zapewne sytuacja do tego czasu nie będzie opanowana w stopniu pozwalającym do powrotu do „normalności”. Dlatego biorę pod uwagę przesunięcie i tego terminu …

Ten czas, jest dla nas trudnym okresem. Nauczyciele w domach, uczniowie odrabiają lekcje również w zaciszu domowym…

Jestem przekonany, że młodzi ludzie chętnie będą uczestniczyli w konkursie.

Słowa córki Rotmistrza Witolda Pileckiego, Pani Zofii Pileckiej-Optułowicz: 

„Bogdan, Patriotyzm zaczyna się od codziennych drobnych spraw, drobnych gestów. Dzieci niech zaczynają przygodę z konkursami od namalowania np. biało-czerwonej flagi. Zobaczysz, że z każdym rokiem będziemy wzrastać w duchu hasła Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Świat nigdy nie będzie taki sam, nie mniej jednak to od nas zależy, co teraz przekażemy młodym ludziom, właśnie w tym trudnym czasie.

Zwracam się z uprzejmą prośbą, o zachęcenie uczniów do udziału w konkursie, do przygotowania prac (możliwość wykonania wielu prac, nagrodzona zostanie oczywiście najlepsza).

Życzę Państwu, Waszym Rodzinom, Najbliższym, przede wszystkim Zdrowia, Zdrowia, Zdrowia. Proszę dbać o siebie.

Pozdrawiam Serdecznie,
Bogdan Grzenkowicz
Przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *