Rocznica odsłonięcia Pomnika Katyńskiego w Warszawie

8 maja 2018 roku, w 20 rocznicę odsłonięcia Pomnika Katyńskiego na Placu Zamkowym, odbyła się uroczystość upamiętniająca  Ofiary na Polskim Narodzie i przypominająca historię powstania Pomnika.

Pomnik Głaz, odsłonięty  8 maja 1998 roku, poświęcono polskim oficerom zamordowanym w Katyniu. Narzutowy głaz, wykorzystany jako główny element pomnika, podarowała Polonia amerykańska. Płytę pamiątkową z inskrypcją „Pamięci oficerów Wojska Polskiego zamordowanych na całym obszarze imperium zła po 17 września 1939 roku” i orłem wykonał artysta rzeźbiarz Andrzej Renes.

W przestrzeni publicznej był to jeden z pierwszych monumentów przypominający Zbrodnię Katyńską. Powstał z inicjatywy płk. Ryszarda Kuklińskiego oraz dziennikarzy polonijnych Krystyny Skoczylas, Andrzeja Czumy, Józefa Szaniawskiego i Marka Kulisiewicza. 15 sierpnia 1997 roku, przeprowadzili oni w Związku Klubów Polskich w Chicago aukcję fotografii płk. Kuklińskiego, zbierając środki na budowę pomnika katyńskiego w Warszawie. W budowie pomnika uczestniczyli bracia Arkadiusz, Sławomir i Stefan Melak. W czasie uroczystości odsłonięcia, która odbyła się 6 maja 1998 roku, okolicznościowe przemówienie wygłosił płk Ryszard Kukliński. Ministerstwo Obrony Narodowej nie wydelegowało na uroczystość odsłonięcia asysty wojskowej i w ceremonii uczestniczyła kompania reprezentacyjna i orkiestra Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Poseł Andrzej Melak podkreślił, że zbrodnia ludobójcza, dokonana na polskich oficerach w 1940 roku, z rozkazu najwyższych władz rosyjskich, do dzisiaj jest nieukarana. „Ten skromny obelisk krzyczy, jak cała Polska, by pamiętać o tych, którzy oddali życie za wolną, niepodległą Rzeczpospolitą. W Katyniu i w innych miejscach zginęło ponad 55 proc. kadry oficerskiej ówczesnej II Rzeczypospolitej. Ich stratę, brak odczuwamy do dziś. Trudno jest zastąpić tych, którzy w owym czasie wywalczyli wolność dla Rzeczypospolitej. Dzisiaj, gdy w Stanach Zjednoczonych, w Jersey City, pragnie się i usiłuje wyrzucić z przestrzeni publicznej katyński pomnik, Polacy – zarówno w kraju, jak i na obczyźnie – muszą pokazać jedność i zdecydowanie w obronie własnej godności i historii. Tak być nie może, żeby inni pisali za nas historię, a my byśmy tylko potakiwali.”

W liście do uczestników uroczystości prezes PiS, Jarosław Kaczyński, napisał: „Pragniemy w poczuciu moralnej powinności kontynuować dziedzictwo ofiar zbrodni katyńskiej i poległych 10 kwietnia 2010 r. w drodze do Katynia, budując jak najlepszą Polskę”. Prezes PiS przypomniał w nim, że postawienie Pomnika Katyńskiego zawdzięczamy staraniom płk. Ryszarda Kuklińskiego, Józefa Szaniawskiego oraz Stefana Melaka.

Wiceszef resortu obrony narodowej Marek Łapiński odczytał list szefa MON Mariusza Błaszczaka. Jak zaznaczył on w liście, Pomnik Katyński upamiętnia ofiary „wielkiej zbrodni, którą popełniono na polskim narodzie nie tylko w Katyniu, ale i w Charkowie, Twerze i wielu innych, częstokroć wciąż nieznanych miejscach”. „Z premedytacją zabito najlepszych synów naszego narodu – przedstawicieli służb państwowych w tym większości oficerów Wojska Polskiego, ludzi wykształconych, zaangażowanych w sprawy kraju, kwiat polskiej inteligencji, który stawił się do obrony kraju we wrześniu 1939 roku.”

Uroczystości zakończyły się złożeniem pod pomnikiem wieńców i wiązanek kwiatów. Wieniec w imieniu Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce składała delegacja pod przewodnictwem Bogdana Grzenkowicza.

http://www.pap.pl/aktualnosci/polityka-krajowa/news,1403048,prezes-pis-pragniemy-kontynuowac-dziedzictwo-ofiar-zbrodni-katynskiej.html

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1122175,20-rocznica-powstania-pomnika-katynskiego.html

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/pomnik-zbrodni-katynskiej-h2018-05-08/

Międzynarodowy Konkurs Kościuszkowski

Z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej proklamowały Rok 2017 Rokiem Kościuszki. Uroczyste obchody odbywają się pod auspicjami UNESCO.
Pod Patronatem Honorowym Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego Polonia Australijska organizuje serię atrakcyjnych imprez w hołdzie Kościuszce, światowej sławy bojownikowi o wolność i prawa człowieka.
 
4 lutego, w dniu urodzin Tadeusza Kościuszki, zostanie ogłoszony Międzynarodowy Konkurs Kościuszkowski.
Konkurs  zorganizowany zostanie w 2 kategoriach wiekowych:
  • młodzieży szkół średnich
  • dorosłych.
Oceniane będą dzieła oryginalne  w kategoriach:
  • muzyczna
  • graficzna
  • poezja/proza.
Werdykt Jury  będzie ogłoszony w Sydney 3 października 2017 podczas uroczystej gali.
Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody:
ponad  10,000 dolarów australijskich plus nagrody rzeczowe.
Każdy uczestnik otrzyma Souvenir DVD z antologią najlepszych prac.
Międzynarodowy panel jurorów z Australii, Polski i USA został powołany przez współorganizatorów: Kosciuszko Heritage Inc (Sydney), Kosciuszko Foundation (Nowy Jork), Polską Fundację Kosciuszkowską (Warszawa) oraz Kopiec Kościuszki (Kraków).
 
Więcej informacji na temat konkursu oraz imprez
rocznicowych na stronie:
www.kosciuszkoheritage.com/200
 

Konkurs na plakat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konkurs organizowany przez Fundację Służba Niepodległej i Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza ma charakter otwarty, mogą w nim uczestniczyć autorzy wszystkich płci, nacji, profesji i generacji. Prace (w formie elektronicznej) należy nadsyłać na adres wskazany w regulaminie do dnia 15 lutego. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe i rzeczowe.

Więcej informacji i regulamin na stronie:

Konkurs na plakat

Konkurs historyczny „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920, w obronie granic i niepodległości”

List Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, Patrona II Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920, w obronie granic i niepodległości” i jednocześnie V edycji Konkursu „Odkrywamy naszą historię”: List Ministra SWiA do uczestników Konkursu