Polecane

Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej 2017

W roku jubileuszowej, 15 edycji wyróżnień „Aniołów Stróżów Ziemi Wołomińskiej”, w kategorii „Za szczególne Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej” wyróżnienie otrzymał Profesor Krzysztof Szwagrzyk, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Kandydatura Pana Profesora została zgłoszona przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, tym bardziej jest nam niezwykle miło i jeszcze raz serdecznie gratulujemy.

„Jestem przekonany, że tak znamienite wyróżnienie jak Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej trafia w godne ręce Pana Profesora Krzysztofa Szwagrzyka, człowieka niezwykłej skromności ale i determinacji w działaniu, traktującego swoją pracę jako misję, zobowiązanie, wypełnienie swego rodzaju testamentu Bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego, którym, ponoć wolna Polska, gorzko i tragicznie płaciła za ich miłość, wierność i niezłomność.”

Bogdan Grzenkowicz, Przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce

   

Polecane

IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych

Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy poinformować, iż 5 stycznia 2017 roku, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy, oficjalnie rozpoczął się IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych, organizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Pileckiego.

Cele Konkursu, do uczestnictwa w którym chcielibyśmy wszystkich serdecznie zachęcić, to:

  • Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
  • Kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej.
  • Budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego.
  • Pogłębienie wiedzy historycznej.
  • Doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji w różnych źródłach.
  • Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944-1963.
  • Zachęcenie młodych twórców do doskonalenia umiejętności plastycznych.
  • Popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej.

Poniżej plakat informacyjny a pod linkiem REGULAMIN IV Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych oraz Karta uczestnictwa w Konkursie o Żołnierzach Wyklętych

 

Żołnierzom Niezłomnym – uroczystości w Kobyłce 5 marca

W niedzielę 5 marca 2017 roku, Mszą Świętą w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce o godzinie 13-tej, rozpoczęły się V Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowane m.in. przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

O godzinie 14-tej, na Placu 15 Sierpnia, miała miejsce druga część uroczystości, złożenie wieńców pod pomnikiem Żołnierza Wyklętego, Majora Jana Czeredysa zamordowanego 14 grudnia 1948 roku w więzieniu mokotowskim.

Patronat Honorowy nad Uroczystościami objęli:

  • Ks. Dziekan Jan Andrzejewski, Kustosz Bazyliki Św. Trójcy w Kobyłce
  • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak
  • Andrzej Melak, Poseł na Sejm RP

Bogdan Grzenkowicz,  Przewodniczący Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

 

Międzynarodowy Konkurs Kościuszkowski

Z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej proklamowały Rok 2017 Rokiem Kościuszki. Uroczyste obchody odbywają się pod auspicjami UNESCO.
Pod Patronatem Honorowym Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego Polonia Australijska organizuje serię atrakcyjnych imprez w hołdzie Kościuszce, światowej sławy bojownikowi o wolność i prawa człowieka.
 
4 lutego, w dniu urodzin Tadeusza Kościuszki, zostanie ogłoszony Międzynarodowy Konkurs Kościuszkowski.
Konkurs  zorganizowany zostanie w 2 kategoriach wiekowych:
  • młodzieży szkół średnich
  • dorosłych.
Oceniane będą dzieła oryginalne  w kategoriach:
  • muzyczna
  • graficzna
  • poezja/proza.
Werdykt Jury  będzie ogłoszony w Sydney 3 października 2017 podczas uroczystej gali.
Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody:
ponad  10,000 dolarów australijskich plus nagrody rzeczowe.
Każdy uczestnik otrzyma Souvenir DVD z antologią najlepszych prac.
Międzynarodowy panel jurorów z Australii, Polski i USA został powołany przez współorganizatorów: Kosciuszko Heritage Inc (Sydney), Kosciuszko Foundation (Nowy Jork), Polską Fundację Kosciuszkowską (Warszawa) oraz Kopiec Kościuszki (Kraków).
 
Więcej informacji na temat konkursu oraz imprez
rocznicowych na stronie:
www.kosciuszkoheritage.com/200
 

Konkurs na plakat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konkurs organizowany przez Fundację Służba Niepodległej i Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza ma charakter otwarty, mogą w nim uczestniczyć autorzy wszystkich płci, nacji, profesji i generacji. Prace (w formie elektronicznej) należy nadsyłać na adres wskazany w regulaminie do dnia 15 lutego. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe i rzeczowe.

Więcej informacji i regulamin na stronie:

Konkurs na plakat

Uroczystość podsumowania konkursu historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”

4 stycznia 2017 roku, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, odbyła się powtórna uroczystość podsumowania konkursu historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości” wraz z wręczeniem nagród Laureatom, którzy nie mogli być obecni podczas Gali w Zielonce.

W uroczystości uczestniczył Minister SWiA Mariusz Błaszczak.

W Ministerstwie nagrody zostały odebrane m.in. przez Laureatów z Niska, Kornego, Włocławka, Słupska, Radzymina, Wileńszczyzny, Niemiec, Stanów Zjednoczonych.

Prezentujemy relację fotograficzną z wydarzenia.

 

Wyniki II Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920, w obronie granic i niepodległości”

20 grudnia 2016 roku, w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce, miała miejsce uroczystość ogłoszenia wyników i nagrodzenia laureatów II Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”, organizowanego przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

Uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom i wyróżnionym, wpisująca się cykl konkursowy „Odkrywamy naszą historię”, zgromadziła wielu znakomitych, zaproszonych gości a przede wszystkim liczne grono młodzieży zainteresowanej tematyką patriotyczną i artystyczną.

Poniżej prezentujemy oficjalne wyniki konkursu oraz fotorelację z wydarzenia. Obok również nagrodzone filmy.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję uczestnikom za wspaniały nakład pracy, poniesiony w przygotowanie prac artystycznych, wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w pomoc i bezpośrednią realizację tego przedsięwzięcia.

Kolejna edycja konkursu wzbudziła bardzo duże zainteresowanie młodzieży i ich opiekunów, wydarzenie ma już rangę międzynarodowego a nadsyłane prace jak zwykle prezentują wysoki poziom artystyczny i coraz ciekawszą formę i technikę wykonania.

Do zobaczenia przy okazji następnego wydarzenia o tematyce patriotycznej i historycznej.

Bogdan Grzenkowicz, Przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KL. I – III
PRACA PLASTYCZNA „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920 W OBRONIE GRANIC I NIEPODLEGŁOŚCI”
NAGRODZENI
1. Nicola Rolbiecka Szkoła podstawowa w Kornem im. Rotmistrza Witolda Pileckiego
2. Adam Majewski Szkoła Podstawowa nr 84 w Warszawie
3. Eleni Lyra Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Atenach z siedzibą z Thirze (Grecja)
WYRÓŻNIENIA
1. Milena Giliant Szkoła Podstawowa w Kiwiszkach (Wileńszczyzna) Litwa
2. Karolis Stankiawiczius Szkoła Podstawowa w Kiwiszkach (Wileńszczyzna) Litwa
3. Kamila Sinkiewicz Szkoła Podstawowa w Kiwiszkach (Wileńszczyzna) Litwa

KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KL. IV – VI
PRACA PLASTYCZNA: „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920 W OBRONIE GRANIC I NIEPODLEGŁOŚCI”
NAGRODZENI
1. Amelia Julia Ząbczyk Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Kobyłce
2. Martyna Adamczyk Szkoła Podstawowa nr 3 w Słupsku
3. Fryderyk Wardakowski Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie
WYRÓŻNIENIA
1. Karolina Domańska Szkoła Podstawowa nr 3 w Słupsku
2. Aleksandra Pakuła Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie
3. Oskar Sochacki Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie
4. Oskar Siergiejuk Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku (USA)
5. Jan Staehle Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Monachium z siedzibą w Remseck (Niemcy)

KATEGORIA SZKOŁY GIMNAZJALNE
KOMIKS: „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920 W OBRONIE GRANIC I NIEPODLEGŁOŚCI”
NAGRODZENI
1. Cezary Świerczewski Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich w Radzyminie
2. Julia Pietrzyk Gimnazjum nr 2 w Nisku
3. Łukasz Delekta Gimnazjum nr 2 w Nisku
WYRÓŻNIENIA
1. Maja Myszkowska Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich w Radzyminie
2. Oliwia Jakubiak Zespół Szkół w Słupnie
3. Kinga Dzięgiel Gimnazjum im. Bohaterów Września w Szczucinie
4. Weronika Kapczyńska Gimnazjum nr 2 w Słupsku

KATEGORIA SZKOŁY GIMNAZJALNE
POEZJA: „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920 W OBRONIE GRANIC I NIEPODLEGŁOŚCI”
NAGRODZENI
1. Maria Staehle Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Monachium z siedzibą w Remseck (Niemcy)
2. Jakub Piwowarski Gimnazjum nr 1Miejski Zespół Szkół nr 5 w Krośnie
3. Oliwia Szatkowska Zespół Szkół w Słupnie
WYRÓŻNIENIA
1. Weronika Nierzwicka Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
2. Veronika Mroziak Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
3. Lena Lewicka Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
4. Anastasia Wysocka Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
5. Ignacy Ogórek Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
6. Jeremi Wasąg Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
7. Szymon Sornat Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
8. Anna Baranowska Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago (USA)
9. Wiolett Jóśk Gimnazjum w Zespole Szkół w Słupnie
10. Katarzyna Stopyra Gimnazjum nr 2 w Nisku

KATEGORIA SZKOŁY PONAD GIMNAZJALNE
PLAKAT: „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920 W OBRONIE GRANIC I NIEPODLEGŁOŚCI”
NAGRODZENI
1. Aleksandra Ogrodowicz Prywatna Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych we Włocławku
2. Zuzanna Nowak Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
3. Marta Pieczonka Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu
WYRÓŹNIENIA
1. Katarzyna Tumulska Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

KATEGORIA SZKOŁY PONAD GIMNAZJALNE
FILM: „WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA 1919-1920
W OBRONIE GRANIC I NIEPODLEGŁOŚCI”
NAGRODZENI
1. Michael Pleskot Mee Szkolny Punkt Konsultacyjny w Waterford (Irlandia)
2. Kamila Czarnecka Natalia Chruślińska Adrian Kaszczak Adrian Jesionbiewicz Paweł Niemalec Wojciech Targański Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
3. Karolina Wołodko Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie (Litwa)
WYRÓŻNIENIA
1. Sebastian Wrzochol Liceum Ogólnokształcące w Komornicy
2. Karolina Otławska Liceum Ogólnokształcące w Komornicy

II Konkurs Historyczny „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 – w obronie granic i niepodległości”

Dnia 12 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce odbyło się spotkanie komisji konkursowej oceniającej prace uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponad gimnazjalnych z całej Polski, Wileńszczyzny, Grecji, Irlandii, Włoch, Anglii, Niemiec, Ukrainy, USA.

II Konkurs Historyczny „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości” V Konkurs „Odkrywamy naszą historię” został zorganizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Skład Komisji Konkursowej:

1. Kamila Czacharowska – nauczyciel, 2. Zdzisława Ludwiniak – Akademia Sztuk Pięknych, 3. Wojciech Boberski – Polska Akademia Nauk , 4. Bożena Nasiłowska – nauczyciel, 5. Mirosław Widlicki – członek Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 6. Andrzej Wojciechowski – Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łochów „Rajski Ptak”, 7. Bogdan Grzenkowicz – Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Komisja konkursowa poprzez głosowanie wybrała zwycięzców w sześciu kategoriach.

Uroczysta Gala odbędzie się 20 grudnia 2016 roku o godzinie 11:00 w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce przy ul. Inżynierskiej 1.

Wyniki Konkursu będą ogłoszone oficjalnie do 29 grudnia 2016 r. na stronie organizatora http://komitet-pamieci-pileckiego.com/

Bogdan Grzenkowicz, przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

1-plakat-1919-1920